Рецензии «Змінюється все. Капіталізм проти клімату»

• Не дуже актуальна книжка для України.
    Тарас Трембач, 4 сентября 2016 г.
    Нещодавно в одному з інтернет-магазинів придбав п`ять книжок: "Україна на межі" Анни-Лєни Лаурен, "Брати-засновники. Революційне покоління" Джозефа Еліса, "Шосте вимирання. Неприродна історія" Елізабет Колберт, "Кабульський книгар" Осне Сейєрстад та власне "Змінюється все. Капіталізм проти клімату" канадської журналістки Наомі Кляйн. Не дивлячись на те, що "Змінюється все. Капіталізм проти клімату" коштувала найдорожче, ця книга виявилась найгіршою з переліченої п`ятірки книг.

Звичайно в книги є плюси, робота дуже ґрунтовна, авторка дуже серйозно попрацювала з джерелами: для написання книги використано 884 першоджерела! Окремо хочеться відмітити чудовий дизайн обкладинки книги та гарну закладку. Останнім часом в багатьох книгах видавництва "Наш формат" присутня закладка, що дуже зручно та мило. Однак, як на мене, дана книга не дуже актуальна для України та розрахована, насамперед, на читачів Північної Америки. Спробую пояснити, що маю на увазі.

Так про що книга? Купуючи книгу, думав, що про зміни клімату під впливом глобального потепління. Розраховував, що в книзі представлені моделі зміни клімату. Як буде виглядати наша планета в 2050 році? Як швидко розтануть льодовики? На скільки метрів підніметься Світовий океан? Які країни та міста затопить Світовий океан? Книга не про це! Книга про боротьбу суспільних екологічних рухів та великих транснаціональних корпорацій, в першу чергу нафто-газових.

Для того щоб уникнути екологічної катастрофи людство повинно зменшувати викиди вуглецю в атмосферу. В книзі детально аналізуються погляди та настрої різних фінансових і політичних груп США щодо зменешння вуглецевих викидів. З книги дізнаєтесь чому прихильники Демократичної партії, як правило, за зменшення викидів вуглецевих газів, а Республіканської - проти. Книга перенасичена прізвищами північноамериканських політиків та підприємців, назвами різних корпорацій та інститутів. Дуже часто згадуються конференції та форуми інституту Хартленда, інституту Катона, інституту Айн Ренд, а тому українському читачеві може бути важко розібратись в усьому цьому.

В книзі авторка закликає до справжнього хрестового походу проти таких нафто-газових корпорацій як Shell, British Petroleum, ExxonMobil та інші. Наомі Кляйн переконує, що світовій економіці необхідно перейти на відновлювані джерела, а видобуток вугілля та нафти необхідно припинити, або, принаймі, різко обмежити. Як на мене, ці заклики досить ідеалістичні та мають мало спільного з об`єктивною реальністю. Країни, що розвиваються, в першу чергу Китай, Індія, Бразилія, прагнуть економічно наздогнати США та Європу і їхнє прагнення цілком зрозуміле та закономірне, а зробити це без видобутку вуглеводнів неможливо. Для того щоб зберегти промисловість та втримати робочі місця, США та Європа будуть змушені і надалі видобувати вуглеводні, а тому зменшення видобутку вуглеводнів дуже примарне. Досвід останніх десятиліть це підтверджує, не дивлячись на всі підписані договори, видобуток вуглевіоднів лише зростає. Наомі Кляйн дуже жорстко засуджує видобуток сланцевої нафти і газу. Так то воно так, природу Північної Альберти справді шкода, але для України сланцева нафта і газ - це Боже благословіння! Не менше! Без сланцевої нафти і газу барель нафти і надалі б коштував 120 доларів. Дорога нафта це зміцнення Росії, а коли твої знайомі та близькі гинуть від куль російських солдат втрачена красота природи Північної Канади відходить на другий план.

Як на мене, найближчим часом людство продовжить активно видобувати та спалювати вуглеводні, а тому цікаво прочитати розділ про геоінженерію. Видається мені, що людство таки буде змушене вдатись до геоінженерії, яку авторка критикує. Добре, що Україна знаходиться в Північній півкулі. Чому? Прочитаєте розділ про геоінженерію зрозумієте чому. Не всі ж карти мені відкривати!

Місцями авторка дуже відверта, інколи її відвертість навіть шокує. Наомі Кляйн розповідає про те як важко було їй завагітніти, про три викидні, про лікування безпліддя. З книги зможете дізнатись, чи пов`язані ці проблеми авторки з екологією та життям в сучасному мегаполісі.

Одним словом - купуйте, читайте, висновки робіть самі!
  • Надо читать
    Галина Пузырная, 3 апреля 2018 г.
    Очередная работа той самой Ноами Кляйн, которая написала знаменитую NO LOGO. Эта книга продолжает тему корпораций против ... даже не знаю всех остальных? земли? людей? бедных? Эта книга совсем не то что обывателям впаривают о глобальном потеплении, она не про сортировку домашнего мусора. Может вы даже бросите сортировать после прочтения этой книги поняв тщетность и мелкость своих усилий. Так вот, книга глобальнее, о том уровне проблемы на котором она действительно могла бы быть решена. К сожалению, текст оставляет довольно гнетущее впечатление безвыходности и невозможности ничего изменить, хотя автор попыталась в конце как-то наметить какие-то направления, где нужно искать выход из ситуации. Как обычно журналистка Наоми Кляйн во всем опирается на факты и мнение экспертов, людей из соответствующей индустрии и владеющих информацией. Количество ссылок на первоисточники в конце сравнимо с хорошей научной работой. Язык не самый легкий, не так много воды, публицистический стиль изложения, в общем за день проглотить не получиться.

Обложка неудачная, нефть заливает травку? Нет, это человеческая жадность сжигает Землю. Надеюсь эту книгу и в Украине прочитают те кто носиться с нефтепроводами, торгуется за нефть, гордиться новыми причалами которые будут принимать танкеры, планирует добычу сланцевого газа и тд. Это вообще все не то - нужно усилия и деньги вкладывать в неуглеводородные источники энергии, возобновляемые и экологичные. Каждый журналист должен прочитать эту книгу как пример работы над темой и фактами вместо высасывания сенсации из ничего.
  • Чорним по білому!
    vasiLIT , 2 марта 2018 г.
    Книга Наомі Кляйн «Змінюється все. Капіталізм проти клімату» розповідає про стан світової екології, дуже чітко аналізує глобальні екологічні проблеми та виклики, якісно відрізняє різні міфічні вигадки від реальних загроз для людського суспільства і вже тільки через це її варто читати кожному свідомому читачу. На перший погляд книга затягує в сильний песимістичний, навіть сумний стан. На початку книги авторка доводить, що стан планети Землі катастрофічно погіршується і наша глобальна домівка знаходиться на межі прірви. На мій погляд, це дуже влучний прийом для того, щоби зацікавити читачів та мотивувати їх не тільки до читання, а й до зміни свого ставлення до навколишнього світу. Авторка змальовує апокаліптичні стани: голод, зникнення міст, масова навала біженців, радикальні зміни клімату. Не зважаючи на цей трагізм, далі книга підхоплює тему боротьби проти всіх вище згаданих негативних впливів. Описані всі рухи та спільні зусилля громадських активістів та науковців, які в минулому займались питанням збереження довкілля. Авторка дуже чітко та конкретно описує всі сторони боротьби за або проти екології. Якісно характеризує як негативних акторів пропагандистів-капіталістів, так і справжніх активістів-екологів. Наголошує на плюсах та мінусах, виділяє значні події та надає глибокий аналіз тематиці.
    Оформлення палітурки та самої книги дуже якісне. Папір цупкий, кремового кольору, книга достатньо великого формату.
    В сухому висновку, книга об’єднує всі попередні зусилля, для збереження екології та слугує якісним базисом для ознайомлення з тематикою. Дуже рекомендую всім читачам!