Рецензии «Скандинавська міфологія»

• Тор і Локі повертаються
    Інна Адруг, 30 июня 2017 г.
    Так сталося, що страшні слова Ігдрассіль, Йормунганд, Мйольнір, Скідбладнір та Г'яллархорн — для мене не просто дивний набір літер, а цілком зрозумілі речі. Це тому, що я давно захоплююсь скандинавською культурою, а відтак, трохи знайома й з епосом. Але признаюся, я завжди думала, що коли хочеш познайомитись зі скандинавським епосом, слід читати Едду. Краще спершу Молодшу, прозову, а тоді вже можна й Старшу, віршовану. Аж виявилось, існує багатенько переказів скандинавських міфів, тільки здебільшого вони у нас не перекладалися. Але я не певна, що ті перекази сильно вплинули на обізнаність людства (не Скандинавії) з цим надзвичайно пам'ятником літератури. Зрештою, переважна більшість молодих людей дізналася про Тора й Локі лише з фільмів, знятих по коміксах.
    Аж тут з'являється Гейман.
    Він доволі знаменитий письменник у всьому світі. Він пише цікаво, незвично і дотепно. Його читають люди різного віку і різних уподобань. І він пише власний переказ скандинавських міфів, за що йому уклін до землі. Тому що тепер можна бути певним, що про асів та їх пригоди дізнається величезна кількість людей. Ну, а не полюбити їх просто неможливо, бо навіть у коміксовому варіанті вони вийшли класні, що вже говорити про першоджерело.
    Отже, думаю, не перебільшу, коли скажу, що завдяки Гейману скандинавські боги повертаються до Європи.
    Книга Геймана — це власне переказ тих міфів, що дійшли до нас найбільш повно у Еддах. Увесь, так би мовити, фактаж, автор зберігає дуже ретельно, а волю собі дає лише в діалогах і деяких штрихах до характеру героїв. Часом це у нього виходить дуже смішно, й у цьому суто гейманівська родзинка. Дотепи з'являються у тексті невимушено і часто несподівано, так, наче автор і не збирався їх вставляти, а воно саме так вийшло. Часто ж пригоди богів і не потребують якоїсь додаткової цікавинки, вони самі по собі насичені надзвичайними і такими абсурдними подіями, що Гейман би позаздрив :)
    Отже, кого ми знаємо зі скандинавських богів? Звісно що Тора і Локі, звісно Одіна — верховного бога, а ще Фрейра та Фрейю, Тюра, Хеймдаля, Бальдра, Фрігг... Не всі з них описані в міфах так детально, щоб можна було розкрити їхні характери, власне, лише про перших трьох можна сказати, що вони добре нам знайомі, так, що можна вже чекати від них певної поведінки. Та навіть вони можуть здивувати, і не завжди приємно. Адже аси — молоді боги молодого людства, вони перебувають у пошуку і становленні так само, як і люди, вони бояться, обманюють через те, що бояться, помиляються, навіть ті, хто вважаються наймудрішими, а веселяться із дуже грубих речей. А головне, вони можуть помирати. Тобто вони такі ж люди, тільки сильніші в чомусь. І тому древні скандинави жили, можна сказати, пліч-о-пліч зі своїми богами, їли і спали разом з ними, сварилися і поклонялися, й усе це одночасно. Тепер, коли людство стало трохи старшим, це здається нам таким же наївним, як і дивовижним, але саме це й робить їх такими надзвичано цікавими.
    А тепер вони повертаються — у текстах Геймана, фільмах і коміксах. І якщо Бальдр, Магні і Валі знову розставляють золоті фігури по шахівниці, то цього разу ці фігури діятимуть інакше, іншими будуть й історії. Тож, можливо, слід чекати на продовження?
  • Скандинавська міфологія - рулить!)
    Олеся Кізима, 19 августа 2017 г.
    ,,Скандинавська міфологія" від Ніла Ґеймана стала моїм першим літературним знайомством з віруваннями північних народів Європи. Як зазначає сам автор, він взявся за переказ древніх історій, освіживши їх дотепністю та приземливши, чи то олюднивши, богів. Богів, яким давні скандинави не дуже вірили й не дуже любили, але все ж поважали та боялися.

Книга представляє собою збірку 15-ти оповідок, з яких можна дізнатися, як було створено Всесвіт, які світи існують і хто їх заселяє і що буде, коли прийде кінець світу - Раґнарьок.

За переказами, троє братів - Одін, Вілі і Ве - вбили велетня Іміра, з частин якого і з'явився Усесвіт: зокрема, кров дала початок рікам, морям та океанам, а кістки та зуби утворили тверді гірські породи. Існує 9 світів, які населяють боги, велетні, карлики. Одін - верховний бог, який позбувся свого ока, щоб охоплювати усю світову мудрість, Тор забезпечує неприступність твердині Асґард. А хитрий та підступний Локі, виявляється, є братом не Тора, як запевняють комікси та кіноіндустрія, а... Одіна. І яким би підлим не був Локі, богам все ж ніяк без нього не обійтися: його кмітливість не раз рятує і їх. Тож які би витівки він не витинав, йому, в кінцевому результаті, все сходить з рук. І що би не сталося, підозрюваним number one, звичайно, є Локі.)

Книга мені дуже сподобалася. По-перше, обкладинка, якість видання і переклад. По-друге, вкотре зміцнилася моя дружба зі стилем та манерою письма пана Ґеймана. Тож тепер поряд із давньогрецькою та українською міфологією у моєму топ-списку улюблених, чільне місце зайняла й скандинавська! За що я дуже вдячна автору та перекладачу.
  • Тепер вам відомо, як боги здобули свої найвеличніші скарби
    Богдан , 15 ноября 2017 г.
    Ніл Гейман - відомий письменник - фантаст, автор великої кількості графічних романів та коміксів. З "Скандинавською міфологією" я вирішив ознайомитись після прочитання одного з його найвідоміших романів "Американські боги", від якого був у захваті.

"Скандинавська міфологія" - це літературний твір, створений на основі північних міфів. Тут ми можемо зустріти як всім відомих героїв (Тор, Локі, Одін), так і познайомитися з новими.

Хоч до міфології я досить байдужий, але вирішив придбати книгу тільки через успіх автора в його попередніх роботах. В інтерпретації Геймана вийшло легке чтиво з присвійним йому гумором, на один - два вечора. Якщо від цієї книги ви очікуєте чогось схожого на "Американських богів", або навіть його продовження, то вас чекає велике розчарування.

В "Передмові" автор розмірковує про міфологію в цілому та окремо про північну міфологію.
    В наступній частині "Гравці" ми дізнаємось історії улюблених Тора, Локі та Одіна.
    Далі нас чекають безпосередньо самі міфи.
    В кінці є невеликий словник, з допомогою якого, можна зорієнтуватись в викладеній інформації та який допоможе в подальшому її пошуку.

Стиль в Геймана, як завжди, прекрасний, мова - легка та зрозуміла, діалоги - живі. Сподобалась обрана автором манера оповіді.

Але, все ж таки деякі сюжети здалися примітивними, а деякі описи поверхневими. Хоча, для тих, хто тільки починає своє знайомство з міфологією - найкращий вибір.
    На завершення, хочеться подякувати Гейману за достовірне занурення в повний життя світ скандинавських богів.
  • Канонічний образ отримав, або чому любителі коміксів повинні прочитати
    Алексей Заец, 26 июля 2017 г.
    Чесно кажучи, був знайомий з образами Тора та Локі лише по відеоіграх або фільмах чи коміксах та багато разів хотів дізнатись як вони стали побратимами, детальніше про Асгард і в чому корінь всіх проблем у війні скандинавських богів. Тому скажу, що з образами вималюваними до цього моєю фантазією, вони сходились лише на третину, також не мав уявлення про будову світу за скандинавською міфологією, але тепер розумію чому їх називають жорстокими, але справедливим народом, адже все від тої самої будови світу до звичайної рибалки проходить під гаслом "нічого в світі легко не дається і за все треба платити, інколи життям чи іншою сумнівною монетою". Також розумієш, яку великий обсяг роботи виконав автор, адже він писав на основі перекладених рукописів, переказів інших "колекціонерів вражень та образів", тому велике людяне дякую (народ, спокійно я в курсі, що пан Ніл скоріше цього не прочитає, це було на емоційному рівні передане повідомлення (сподіваюсь він його отримав), напевне з часом повернусь до творчості автора).
    Цікаво, просто, часом жорстоко та легко читається (і у мене вийшло досить швидко), тому рекомендую всім поціновувачам фентезі взяти і прочитати як "опєратівчик" перед якось справою щоб відволіктись на деякий час.
  • Скандинавские боги
    Лариса , 10 августа 2017 г.
    Это не совсем самостоятельное произведение, а скорее просто вольный пересказ писателем самых известных скандинавских мифов. Сюжеты взяты из Старшей и Младшей Эдды. Повествуется о приключениях северных богов – мудрого Одина, хитрого и изворотливого Локи, сильного и храброго Тора, и многих других. Один – тот еще обманщик, Локи может выкрутиться из любой ситуации, а Тор немного глуповат.
    Представлены сказки, песни, былины, басни. В отличие от оригинала, написано очень легким языком и с юмором. Мы узнаем о путешествии Тора в страну великанов, о царстве мертвых, историю Квасира. Когда змей Йормунганд ворочается, в море и на земле происходят наводнения. Рассказывается и о том, как Один лишился одного глаза, и где Тор взял свой молот. Герои получились яркие и живые. Они скорее человечные, чем божественные.
    Книга познавательная, будет интересна любителям сказок и мифов, еще не знакомых со скандинавской мифологией. Много фантазии, интересного материала об эпохе викингов, северной культуре. Книга атмосферная, сказочная, читается с большим интересом. Она не похожа на «Американских богов» того же автора, то более серьезное и мрачное произведение.