Рецензии «Прислухайтесь до свого організму. Вплив крихітних мікробів»

• Сложно о сложном
    Павел Замотаев, 30 января 2018 г.
    В этой небольшой книге дан краткий обзор современных работ по изучению влияния микроорганизмов, населяющих нас и прочих животных как снаружи (кожа) так и изнутри (кишечник, желудок, гениталии). Удивительно, но их число больше, чем число клеток организма-носителя, и их генетический материал (то, что мы сейчас понимаем под "кодом жизни") насчитывает больше томов. Эти маленькие жители нашей кожи и внутренностей помогают нам усваивать питательные вещества из пищи, действующие субстанции лекарств, они влияют на состояние иммунной системы. Сбои в их работе, захватчики, вторгающиеся на их территорию, постепенно проникающие мигранты могут вызывать ожирение, болезни кишечника, рак, сердечно-сосудистые заболевания, диабет, аллергические реакции и даже психические расстройства.
    К сожалению, несмотря на бурное развитие в изучении микробиома человека за последние несколько лет, вопросов остается намного больше, чем ответов. Обзор Роба Найта интересен, но достаточно сложен. Излечение аутизма у мышей - это, конечно, здорово. Однако, куда интереснее вопросы относящиеся к человеческому здоровью. Например, автор рассматривает риски связанные с использованием малых доз антибиотиков, как ускорителей роста домашних животных и птицы. Однако, в развитых странах это должно подлежать регулированию. Большинство препаратов выводятся из организма в ограниченные изученные сроки. С другой стороны, они могли изменить микробиом животного, и это могло оказаться у нас на столе.
    Автор приводит серьезные доводы в пользу вакцинации, в пользу разнообразия естественного окружения (немножко грязи и домашних питомцев) для формирования иммунной системы ребенка. Он указывает на открывающие возможности лечения с учетом микробиома человека. Большинство читателей найдет здесь много нового и интересного.
    Есть и недостатки. Достаточно много специальных терминов. Они использованы для описания вопросов не самых актуальных для неискушенных читателей. Ну сложно нам уразуметь, что бактерии могут скрещиваться с представителями других видов, археями, эукариотами и вирусами. И как это может повлиять на наш стул и окружность талии. Есть и неточности. Например, битурат - это натриевая соль гамма-изомаслянной кислоты, а не кислота (стр.60 и далее). И вызывает она не депрессию, а наоборот.
    Тем не менее, работа Найта стоит времени и труда для ее прочтения.
  • Людина - це не організм, це повноцінна екосистема!
    Влад, 22 марта 2018 г.
    Спершу хочу зазначити хорошу якість друку та глибоко інформативні ілюстрації книги Роба Найта та Брендана Бюлера «Прислухайтесь до свого організму. Вплив крихітних мікробів» - вони просто неперевершені! Читається видання легко, науковими термінами не переобтяжене. Як кажуть, для широкого кола читачів. Складні речі автори змогли викласти доступно та зрозуміло. І якщо навіть ви абсолютно забули шкільний курс біології, не просто далекі від науки, а дуже далекі, то все одно не лякайтесь! Власне, даний посібник і розрахований на неспеціалістів, написаний так, щоб його змогла зрозуміти навіть десятирічна дитина.
    Логічне запитання, навіщо кожному знати про мікроорганізми свого тіла? Та хоча б тому, що їх у нас і на нас більше, чим у самих нас. Я маю на увазі, за кількістю клітин, звичайно. І вони аж ніяк не «байдужі сусіди». Навпаки, - повноправні керівники та учасники нашого з вами обміну речовин, маленькі «сірі кардинали», про які, на жаль, не думаємо ані ми, ані майбутні лікарі, які, як правило, проходять мікробіологію на третьому курсі медколеджу бігцем. Отож, друзі, будемо озброюватись знаннями про мікроорганізми самостійно і книга Роба Найта та Брендана Бюлера при цьому стане у пригоді. Ви, наприклад, знаєте, що люди, які в дитинстві вживали антибіотики, схильні до ожиріння у зрілому віці? Я, особисто, не знав. Зате тепер можу сміливо сказати: «Так ось звідки ти взявся, жирок на моїх бочках і стегнах!». Жарти жартами, тільки, будь ласка, не зрозумійте це як заклик не лікуватися антибіотиками, коли це життєво важливо! Автори аж ніяк цього б не хотіли.
    Для фахівців та науковців ця книга здасться, можливо, ну дууууже простою. Але, разом з тим, я б не радив відкладати її хоча б тому, що авторам прекрасно вдалося лаконічно, при цьому ґрунтовно, описати сучасні дослідницькі тенденції, перспективи розвитку в медичній мікробіології. У кожному розділі даного видання наведено безліч посилань на серйозні наукові праці та публікації. Читати не перечитати! Ще скажу, що книга прекрасно підійде багатьом викладачам, яким не завадить повчитися у хороших популяризаторів науки доступному та живому стилю подачі матеріалу. Так би мовити, «майстер-клас (у себе) вдома». Для підлітків, які цікавляться наукою та поки що знаходяться у стані «профорієнтації», це видання подібне до скарбу!
  • Захопливо про науку
    vasiLIT , 16 февраля 2018 г.
    Книга "Прислухайтесь до свого організму. Вплив крихітних мікробів" розповідає читачу про те, що всі живі організми на планеті діляться на одноклітинні мікроорганізми та "все інше". Саме таке перше враження складається після прочитання роботи Роба Найта та Брендана Бюлера. Насправді, в авторів дещо упереджене ставлення до мікробів, вони на багатьох сторінках з захопленням описують роль одноклітинних в житті інших живих організмів, в тому числі і людини. Їм це настільки майстерно вдається, що мимоволі починаєш думати, що автори цілком мають рацію. Читається книга дуже легко, вона проілюстрована гарними малюнками, які допомагають зрозуміти всю ту серйозну наукову масу, яка схована між рядками книги. Формат книги особливий, саме з точки зору наповнення, така собі науково-популярна література з якісним розважальним контентом. Я особисто дуже позитивно ставлюсь до кумедних карикатур зображених в книзі. Читається швидко і на одному подиху і впевнений, задовільнить апетит будь-яких книжкових фанатів.