Рецензии «Як багаті країни забагатіли... і чому бідні країни лишаються бідними»

• Ерік Райнерт vs "Чому нації занепадають...". Ерік перемагає!
    Тарас Трембач, 29 июля 2016 г.
    Нещодавно українські книжкові видавництва потішили двома новинками з майже однаковими назвами: "Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності" та "Як багаті країни забагатіли... і чому бідні країни лишаються бідними" авторства норвезького професора Еріка Райнерта. Логічно було б порівняти ці книги.

Декілька слів про автора. Зразу скажу, що Ерік Райнерт не комуніст, не путінець, не ліворадикальний філософ. Ерік Райнерт поважний норвезький професор, працював економічним радником в понад 40 країнах світу, на даний час викладає в Естонії. На сторінках його книги часто можна зустріти слова: "ми чаювали з прем`єром Ірландії і обдумували...", "я пив каву з президентом Еквадору і обговорював...".

Яка основна ідея книги? Ерік Райнерт переконливо доводить, що для того щоб бідна країна розбагатіла вона повинна вдаватись до протекціонізму та захисту вітчизняної промисловості. Потрібно відмовитись від ідеї тотальної вільної торгівлі, допустимо вдаватись до політики економічного дерижизму і лише після того як в державі сформується конкурентна промисловість можна переходити до політики вільної торгівлі.

Автор переконує, що вільна торгівля жодну бідну країну не зробила багатою. Економічно відстала тюдорівська Англія вдавалась до протекціонізму, відсталі США ХІХ ст. відгородились від європейських товарів справжнім митним муром, післявоєнна Австралія абсолютно штучно і за бюджетні кошти створювала власну автомобільну промисловість і таких прикладів дуже багато. Лише розбагатівши країни ставали прихильниками вільної торгівлі. Як пише автор, на своїх лекціях пан Ерік показує студентам американські банкноти і наголошує, що всі американські президенти виступали проти тої політики, яку сьогодні бідним країнам нав`язує Світовий банк, МВФ та власне США. Політика останніх це не що інше як паліативна медицина для хворих економік. Не забуває автор і про класиків економічної теорії. На думку автора, Давід Рікардо і його теорія міжнародної торгівлі - чистої води філософствування не придатне для реального економічного розвитку, а праці Адама Сміта потрібно переосмислити.

Книга написана досить складно, але все-таки доступна і для широкого загалу. Буде цікава професійним економістам, було б дуже добре якби ця книга стала настільною для українських політиків.

В книзі розглянуто історію економічного розвитку великої кількості країн: тюдорівська Англія, США ХІХ ст., пострадянська Монголія, Еквадор, післявоєнна Європа. Аналізується план Маршала та пояснюється чому США відмовились від плану Моргентау. Ви не чули про план Моргентау? Тоді обов`язково почитайте цю книгу, таке враження, що саме його ідеї зараз реалізуються в Україні.

Якщо порівнювати з книгою "Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності" то остання написана простіше, доступніше, можливо цікавіше, але як на мене книга Ерік Райнерта набагато переконливіша!

Ерік Райнерт практик і до економічного розвитку підходить абсолютно прагматично без зайвого ідеалізму і філософствування. Саме ідеями пана Еріка потрібно керуватись українським урядовцям!

Одним словом - купуйте, читайте, висновки робіть самі.
  • Наука перемагати для країн-початківців
    Константин , 9 апреля 2016 г.
    Використовуючи метафору Еріка Райнерта, жоден боксер не виходить на ринг без тренувать: його природні здібності - аж ніяк не гарантія перемоги.
    Так і з державами. Природні ресурси та потенціал населення - це аналоги фізичної сили та швидкості спортсмена. Але для збільшення багатства країни цього замало.
    Ерік Райнерт показує на численних яскравих прикладах підхід, завдяки якому, здавалося б, незначні за ресурсами та населенням країни ставали наймогутнішими політично та економічно, а низка імперій, до домінували над континентами, розтрощилися вщент.

Автор приходить до дещо парадоксальної думки: навіть неефективна обробрувальна промисловість краще для розвитку країни, ніж економіка суто ресурсного типу. Одна з можливих ілюстрацій цієї тези - метрополітен; взяте окремо, це підприємство, без сумніву, збиткове; але існування метро у великому місті в декілька разів підвищує мобільність робочої сили, що прямо впливає на можливість ії концентрації для специфічних виробництв, будівництва тощо.

Одним із цікавих прикладів у книзі є економічний зміст перемоги північних Штатів у громадянській війні США. За протилежним розвитком дій, ми мали б на мапі Північній Америки суто сільськогосподарську країну на кшталт латиноамериканських держав.

Може здаватись, що "економічний націоналізм" Райнерта - це підхід, який може діяти не вище масштабів країни. Це не зовсім так. Країна, "тренуючись", згодом має вступити у світовий економічний простір, але просто на рівних умовах. Країна з потенціалом, але "нетренована", приречена до нерівної торгівлі: ціни на її товари назначатиме не продавець, а покупець.

Книга має найактуальніший зміст, тому без сумніву рекомендую всім.