Рецензии «История»

История
74 грн
  • Історія Фукідіда
    Володимир , 7 августа 2018 г.
    Об'ємний і важкий труд давньогрецького історика Фукідіда по праву вважається класичною роботою, що стала фундаментом для всієї європейської історичної науки. Поряд з Геродотом Фукідіда зараховують до батьків-засновників історичної науки. Праця ця, написана в V столітті до н.е., давно стала частиною свідомості європейських істориків, як Гомер - літературознавців. «Історія» Фукідіда присвячена Пелопоннеськый війні 431 р. до н.е. - 404 р. до н.е. і складається з 8 книг, в які автор уміщає передісторію найбільшої війни між двома давньогрецькими державами, саму війну, що тривала 27 років, і наслідки цього масштабного лиха. Основними противниками були міста-держави Афіни і Спарта, що представляють собою два полюси політичного устрою давньогрецьких міст - демократію і олігархію. Також в Пелопоннеської війні так чи інакше були задіяні всі держави і місцевості Стародавньої Греції, Малої Азії, Середземномор'я і Причорномор'я, оскільки якісь з них були колоніями Афін або Спарти, якісь були їх союзниками. Фукідід претендує на лаври Геродота, більш того, він відгукується про нього критично і уїдливо, вважаючи його багато в чому фальсифікатором і вигадником. Кредо самого Фукідіда - правда і достовірність, якому він не завжди слід. Загальновідомо, що давньогрецький історик часто не відокремлює історію від міфу або, скоріше, для нього міф і легенда є частиною історії. Саме через змагання з Геродотом і в спробі відокремити свою працю від його Фукідід починає свою розповідь там, де закінчує Геродот у своїй знаменитій «Історії». Слідуючи своєму принципу фактичної точності і достовірності, Фукідід докладно описує розташування всіх держав, втягнутих у війну, їх політичний, економічний і соціальний устрій, внутрішні політичні чвари, соціальні проблеми, вірування і звичаї. З перших же сторінок твору на сучасного читача обрушується тонна незрозумілих і невідомих йому назв міст, племен, областей, імен видатних і другорядних історичних діячів, полководців, назв предметів, військових термінів і т.д. Фукідід детально, ретельно і зі знанням справи описує кожен рік війни, яка тривала від літа до літа, перериваючись на перемир'я або Олімпійські ігри, висвітлюючи події з різних сторін. Сам Фукідід брав участь в цій війні на боці афінян, оскільки входив до близького оточення Перікла. Заслуга давньогрецького історика якраз в тому, що він, будучи командиром однієї з афінських ескадр, прагнув бути об'єктивним, знаходячи погані і хороші сторони у кожній з воюючих сторін. Єдине, де Фукідід дозволяє собі бути емоційним і суб'єктивним, - це в описі відсторонення і смерті Перикла. Можливо, прискіпливий читач знайде, що при розповіді про афінян і їхні звитяги автор більш радісний, ніж коли пише про лакедемонян, але такі відтінки емоційного настрою автора від мене вислизали, бо я всіма силами намагався запам'ятати величезну кількість племен і народностей, постійно вступаючих у війну , граючи певну роль у розвитку військових дій. По ходу розповіді історик встигає висловити і свою політичну програму, вкладаючи її в уста одного зі стратегів, і позмагатися в риториці, і дорікнути схоластів. З «Історії» Фукідіда також можна отримати багато цікавих відомостей про побут, повсякденне життя, ритуали людей тієї епохи. Безумовно, цю працю треба читати всім, хто цікавиться давньою історією, хто викладає її в школах і вузах, але ось як для цікавого або розважального читання я б її не рекомендував - занадто важко. У будь-якому випадку, книга Фукідіда - явище масштабне, колосальне і грандіозне, і залишається тільки радіти, що історія як наука спочиває на такому міцному фундаменті.