Рецензии «Дух в пляшці»

• Хитрий дух
    Кристина Дорогих, 8 ноября 2017 г.
    "Дух в пляшці" трохи дивна казка. В неї дивна структура, дивна мораль, дивні герої, мабуть, через що книга й не отримала широкої популярності. Проте вся ця дивина працює, адже читаючи казку хочеться дізнатися куди зверне сюжет далі, бо навіть зав’язка у цій історії розпочинається пізно і не зрозуміло про що вона буде взагалі.

Це не казка про принцесс, магічних істот чи вічне кохання. "Дух в пляшці" — це історія виживання однієї бідної сім’ї, історія якої аж занадто злободенна. У старого лісоруба був син. Лісоруб зібрав трохи грошей, щоб син навчався у вищій школі і щоб коли батько постаріє, син міг щось заробити своїми вміннями. Грошей в сім’ї було небагато, тому всі вони йшли на навчання дитини. Хлопець вчився гарно, проте грошей довчитися йому так і не вистачило, тому він повернувся додому і разом з батьком пішов до лісу по дрова. Там він почув біля дерева чийсь крик — то був дух, заточений у пляшку, сховану під деревом. Хлопець випустив духа і той одразу ж почав погрожувати нібито він божество Меркурій і того, хто його звільнив, вб’є.

Тоді хлопець обманом змусив духа залізти знову до пляшки, але дух прийнявся знову просити хлопця про волю. Спочатку він відмовлявся, адже дух його мало не вбив, але... несподівано прийняв пропозицію, бо дух пообіцяв щедро нагородити свого спасителя. Мені трохи незрозуміло, чому хлопець погодився, хоча знав, що дух злий і він явно його обдурить, проте, дивина, але не обдурив! Дух стримав своє слово і подарував хлопцеві лоскіт, який вмів лікувати рани й перетворювати залізо у срібло. Наш герой випробував подарунок — і він дійсно спрацював! Не знаю, що так вплинуло на духа, що він пішов на поводу у звичайної людини, проте на другий раз він повів себе достойно.

Хлопець же, повернувшись додому з батьком, зажили у достатку, бо продали срібло й виручили за нього багато монет, а син довчився й став дуже хорошим лікарем завдяки подарунку духа. Взагалі син дивний герой. Іноді його подають як дитину, що не вміє тримати сокиру у руках, а іноді — як працьовитого хлопця, що не боїться ручної праці так, як і розумової. Його навчання аби здобути навички й професію актуальна тема й зараз. Мабуть, навчатися було дорого у будь-який час... Конфлікт батька й сина також актуальний й до сьогодні. Навіть зараз нерідко люди, що працюють руками не рахуються з людьми, що працюють головою. У першій половині казці незрозуміло, чи то батько пишається розумом сина, чи то вважає його білоручкою. Як би там не було, але син знайшов вихід і вміло застосував подарунок духа, не побоявшись узяти його від істоти, що хотіла його вбити. Син зробив це тільки заради блага сім’ї, бо їй потрібні були гроші.

Власне казка вийшла неоднозначною, місцями незрозумілою, трохи психологічною, трохи соціальною, тому, скоріше за все, вона не кожному сподобається. Не чекайте від неї магії та чарівливості. "Дух в пляшці" — це щось дуже близьке до реалізму.