Рецензии «Цивілізація. Як захід став успішним»

• Чудовий огляд західноєвропейської культури
    Вячеслав , 30 октября 2017 г.
    Переклад назви книги «Цивілізація. Як Захід став успішним» є влучним, адже читачів приваблюють історії успіху різних країн світу. Вже з перших сторінок видно як розвивалася західноєвропейська культура, чому країни ЄС стають вдалим прикладом для наслідування, як абсолютно відкриті підходи до бізнесу, економіки, взагалі до чогось нового, мають кінцевий результат, що досягається найбільшою мірою завдяки існуючим цивілізаціям на континенті.

Якщо ви дійсно хочете зрозуміти, чому Захід керував рештою світу (та, загалом, й продовжує керувати), ця книга обов’язкова до прочитання. Існує чимало речей, які варто вивчити, читаючи сторінку за сторінкою. Наприклад, автор дає нам можливість побачити, наскільки реальним є Західний світ. Те, як ми працюємо, живемо, одягаємося, і що їмо – все це відсилає нас до засад західного світу.

Книга вказує на те, що час від часу одна чи інша цивілізація стає домінантною, показує «живий», актуальний приклад для наслідування. Успішні країни завжди будуть брати участь у створенні найбільш передових концепцій, розробці нових технологій, реалізації найуспішніших моделей керування державою.

Книга Ніла Ферґюсона – чудовий опис того, що саме зробило Захід успішним. Надзвичайно цікаво дивитись на його знахідки і відкриття крізь призму сучасних економічних, політичних, громадянських та соціальних інститутів.
  • Еволюція європейської культури
    Vlad Denega, 12 июля 2018 г.
    В назві книги Захід вказується як об'єднання культур Європи та Північної Америки, хоча більшість оповіді саме про Європу. Отже, сама манера написання схожа на розвиток історії про гидке каченя - на початку Захід відсталий регіон світу, який поступово, розвиваючи ключові фактори, став домінувати в усьому світі, а стиль життя його представників став еталоном для решти світу. Тільки тут шлях до успіху пояснюється, деталізується, а фактори порівнюються. Не буду зупинятись на деталях, щоб не псувати враження для тих, хто лише планує прочитати цю книгу. Єдиний момент, який зіпсував враження від книги - це виділення релігії як ключового фактору збереження західної культури в майбутньому. Це схоже на релігійну пропаганду, в якій "безбожна" Європа протиставляється США, які зберегли християнську іскру і тому дають шанс на збереження спадку Заходу. Це, м'яко кажучи, не сама сильна позиція, достатньо згадати, що більшість наукових відкриттів, які автор виділив як одні з причин сучасного домінування західної культури, були зроблені не завдяки, а всупереч релігії. Загалом книга безсумнівно варта уваги, рідко історія написана так цікаво та легко.
  • Чи далеко від нас Захід?
    Юрій Пацук, 27 июня 2018 г.
    Важлива і змістовна книга, яка не тільки подає, порівнює і зіставляє широко і мало відомі історичні факти, а й глибоко осмислює їх, абсолютно справджуючи слова, що «окремий історичний факт не має сенсу, якщо з нього неможливо зробити висновків».
    Ключова ідея автора полягає в тому, що відмінність між Заходом та рештою світу є, перш за все, інституційною. Справжня конкуренція як в економіці, так і у політиці; свобода, верховенство права і представницьке врядування; захист приватної власності; розвиток науки і науковий метод перевірки гіпотез; розвиток сучасної медицини; суспільство споживання, що є економічним рушієм; етика праці, що забезпечує єдність для мінливого і динамічного суспільства. Саме це вирізняє Захід.
    Речі, здавалося б, прості і очевидні. Але наскільки відрізняється поступ і успіхи, фактично, одного й того ж народу, який керується відмінними інституціями. Згадаємо східних і західних німців, північних і південних корейців, острівних і континентальних китайців.
    Чи відмінності у рівні розвитку й життя між Північною та Латинською Америкою, які після їх «відкриття» мали ніби однакові стартові можливості, але попали під різний вплив. І виявилося, що «британська модель широко розподілених прав на приватну власність і демократія спрацювали краще, ніж іспанська модель концентрованого багатства й авторитаризму».
    Тепер поглянемо ще раз на перелік переваг Заходу і усвідомимо, де знаходимося ми з нашою конкуренцією, верховенством права, захистом приватної власності, розвитком науки і ставленням до праці…
    Тому автор справедливо зазначає, що помиляються ті, хто вважає, що демократію можна «засвоїти простим шляхом проведення виборів». Ні, демократія можлива лише тоді, коли верховенство права, святість індивідуальної свободи, безпека права приватної власності і конституційне урядування є «в крові» народу. На жаль, це поки не про нас…
  • Монументальна робота
    vasiLIT , 12 апреля 2018 г.
    Відома книга не менш відомого автора Ніла Фергюсона «Цивілізація» намагається відповісти на питання чому захід успішний наразі та чому всі орієнтуються на західні країни. Книга доволі структурована, поділена на шість основних тез та відповідно розділів: конкуренція, наука, гласність, медицина, споживання та етика праці. Хто прочитає книгу, той зрозуміє, що за спиною автора колосальна історіографічна та наукова робота, адже книга насичена, перенаповнена історичними прикладами та подіями. Автор дуже часто проводить аналогії між історичними та сучасними подіями, поєднуючи їх, та використовуючи причинно-наслідковий метод аналізу подій та фактів. У книзі не багато ілюстрацій, але є кольорові вклейки з фотографіями та малюнками. Фергюсон дуже влучно аргументує та успішно доводить свої тези. Оформлення книги дуже якісне, папір цупкий, жовтуватого кольору, переклад бездоганний. Мимоволі виникає враження, що автор ділить світ на Захід та на всю решту територій та вносить певну нотку провокаційного імперіалізму. Книга буде дуже корисною всім науковцям, студентам історичних, суспільних та економічних факультетів, а також всім хто цікавиться розвитком людської цивілізації. Рекомендую!