Рецензии «Чоловік, який сплутав дружину з капелюхом»

• Страшні історії совісного лікаря
    Julia Dutka, 22 августа 2017 г.
    Добре бути здоровим. Вигідно. Приємно. Якщо ми хворі і не помічаємо цього, то проблема – в голові. Про тарганів великих і маленьких, які туляться у кутках свідомості і глибоко у підсвідомому, розповідає Олівер Сакс. Чи не найстрашніша книга, що мені траплялась. Куди там трилерам…

Мені не сподобалось описане – шкода людей, яких спіткали різноманітні нервові розлади, спіткали так непомітно, що ті й не відчули своєї ненормальності. Зате сподобався образ лікаря, який робить для своїх пацієнтів усе, що в його силах. Його щире прагнення якщо не вилікувати, то максимально допомогти хворим адаптуватись у суспільстві, займатись улюбленою справою, знайти порозуміння з близькими та рідними. Йому небайдуже.

Ті, хто стикнувся з українською медициною у цій сфері, можуть не повірити написаному. Бо у психоневрологічних лікарнях немає місця для співчуття, а тим більше для симпатії та підтримки.

Найдивнішою для мене є історія, винесена у заголовок, яка і відкриває книгу. Чудовий музичний талант, ідеальний слух і катастрофічне несприйняття форми – а професор навіть не такий старий, щоб бути маразматиком за віком. Його живопис – від реалізму до лютої абстракції – це історія хвороби у картинах, яку сприймали як розвиток митця, а не деградацію мозку. Сумно.

Не шукайте у себе болячок, описаних у книзі, – ми всі трохи травмовані життям, його стресами і дивовижами. Ймовірно, всі ми ненормальні, бо бути нормальними нестерпно нудно. Але це не робить нас психами. Будьте здорові!
  • Клінічні історії через призму філосософії
    Юля , 21 августа 2017 г.
    Відкриваючи книгу, ми бачимо два епіграфи. Перший – це слова Вільяма Ослера: «Розмовляти про хвороби – це наче переповідати історії «Тисячі й однієї ночі», в іншому йдеться про те, що лікар має справу з людською істотою, що виборює власну ідентичність в загрозливих обставинах. Задумуєшся, чому автор не зміг обрати один, найбільш влучний вислів?
    Все мабуть тому, що Олівер – не просто лікар, котрому доводилося мати справу з неврологічними хворими. Це філософ, котрий намагається збагнути аспекти людського існування, зокрема, у стані хвороби. Тому кожна історія містить свій клінічний і філософський урок, що робить дану книжку чимось значно більшим чим збірка клінічних випадків.
    Особисто мені дуже сподобалося як чітко Олівер Сакс зображує своїх пацієнтів, як чуттєво описує історії їх хвороб, а от філософська складова книги для мене була занадто обтяжливою, доводилося перестрибувати цілі абзаци. Проте дочитавши книгу до кінця, захотілося перечитати її знову, тепер вже речення за реченням, щоб краще зрозуміти все те, що хотів донести нам автор.
    На останок хочеться сказати, що кожна описана історія – це випробування. Випробуванням не лише хворобою, а й суспільством, яке не готове прийняти тих, хто мислить інакше.
  • Честно о больном
    Анастасія Красневич, 21 мая 2018 г.
    Если вы хотите узнать о новом мире – неврологическом, то не найдется книги, которая подойдет вам лучше, чем «Человек, который принял жену за шляпу». Однозначно уникальные истории, поданные с трепетностью внимательного врача и пропущенные через сердце Оливера Сакса. С уверенность можно сказать, что рассказы не так засыпаны клиническими подробностями, как могло быть, а значит, более удобны для человека, не обладающего знаниями в данной области. Я, как читатель, чувствовала себя комфортно, мне не хотелось открывать «Google», просто потому, что в этом не было надобности.
    Автор в своей практике пытается проникнуть в голову личности, т.е. не принимает пациента, как исключительно больного, но и как обычного человека со своими чувствами. Да, даже если они ограниченны или, давно остановившиеся на примитивном уровне.
    Так же Оливер Сакс дает понять, что не редки те случаи, когда таким вот «ненормальным» людям удавалось добиваться успеха в творчестве или в чем-то другом. Хотя при этом их патологии оставались неисцелимыми.

Особенная благодарность автору за то, что после прочтения этого сборника, ты начинаешь по-другому воспринимать свою жизнь, жизнь родных и близких.
    Мне кажется, что эта книга в любом случае вызовет сострадание.
    Советую!
  • Неповторні історії
    vasiLIT , 16 марта 2018 г.
    Одна з найвідоміших книг відомого британського невролога-письменника Олівера Сакса розповідає про реальні випадки зі своєї лікарської практики. У книзі «Чоловік, який сплутав дружину з капелюхом» описані надзвичайно дивні, інколи неймовірні, інколи жахливі клінічні випадки. Зустрічаються у книзі й дуже кумедні, занадто банальні історії. Насправді, всі ці події описують сумні психологічні відхилення хворих людей. Автор описує курйозні випадки зі своєї лікарської практики: детально проаналізований перебіг хвороби, лікування, терапія та завершення тої або іншої ситуації. Олівер Сакс, як справжній лікар і просто людина з повагою і щирим добром ставиться до кожного зі своїх пацієнтів та завойовує повагу та захоплення читачів вже з перших сторінок. Кожна історія із збірки медичних випадків особлива по-своєму і важко повірити в ці дивні випадки навіть якщо читач знає, що всі вони - цілковита реальність. Книга написана для пересічного читача, написана доступною мовою та мінімальною кількістю медичних термінів. Книга легко та гарно ілюструє сутність і значення роботи мозку. Рекомендую всім читачам.
  • Враження від цієї книги
    Юрий , 5 марта 2018 г.
    З самого початку зацікавила назва книги і змусила чекати її появи в продажі. Читати її виявилося не менш цікаво та захопливо! Хоч я і не освідчений в медицині, зокрема в тонкощах неврології, але це аж ніяк не стало перепоною щоб зрозуміти ці, місцями моторошні, історії. Це безперечно збірка незвичних історій про реальних людей, у що іноді дуже важко повірити чи бодай збагнути як таке можливо. Але факти залишаються фактами. Я і підозрювати не міг, що можна одного разу можна назавжди втратити відчуття власного тіла, прокинутись одного ранку з переконанням, що замість ноги чиясь чужа кінцівка, зупинити час і жити подіями 20-річної давнини, або ж бути успішним професором в консерваторії і при тому, не підозрюючи, плутати дружину з капелюхом і жити в світі суцільних абстракцій.
    Всі ці історії показують, який наш світ різномаїтий. Змушує черговий раз почати цінувати своє здоров'я.
    Автор щирий і гнучко демонструє, як із поєднанням особистого досвіду здобуває унікальну чутливість до стану інших людей.
    Залишився задоволений цією книгою, також хочеться зазначити гарне оформлення книги! Раджу всім до прочитання!
  • Захопливо про страшне
    Viktoria Gnypa, 30 ноября 2017 г.
    “... хвороба ніколи не обмежується браком чи надлишком - це завжди ще й реакції хворих (якими б дивними не виявились засоби їх боротьби) на фізичному та особистісному рівнях, спрямовані на відновлення, заміну, компенсацію, на збереження власної ідентичності.”
    Обов'язково до прочитання психологам/психотерапевтам/психіатрам, всім, хто вчить та викладає психологію!
    Зізнаюсь трошки моторошно було читати цю книжку і усвідомлювати, що в якийсь певний момент в твоєму мозку може щось”перемкнути” і частина твого життя буде безповоротно втрачена. Але насправді ця книжка про неймовірну людяність, силу волі та жагу до життя.
    Олівер Сакс - британський невролог, через чиї руки пройшли сотні пацієнтів з неврологічними розладами. Він працював з пацієнтами з агнозіями, аутизмом, розумовою відсталістю, хворобою Паркінсона та ін. Сакс стверджував, що неврологію і психологію не можна розглядати відірвано одна від одної. Що людина - це не набір гвинтиків і мікросхем, як вважає класична неврологія. Разом з тим, певні порушення роботи головного мозку можуть пролити світло на багато психічних розладів.
    Мені дуже імпонувало його ставлення до пацієнтів. В кожному з них він вбачав особистість, цілісне Я, яке збереглось і трансформувалось під впливом патології. Він вважав і неодноразово доводив, що у пацієнтів, які мають певні обмеження надзвичайно сильно розвинений компенсаторний механізм, який іноді набуває дуже чудернацьких форм, як от близнюки з розумовою відсталістю, які спілкувались з допомогою цифр.
    В книзі випадки з лікарської практики перемежовуються з власними роздумами Сакса з цього приводу. Мабуть, найбільше мене вразила історія жінки, яка раптово втратила здатність відчувати своє тіло (пропріоцепція).
    Загалом книгу рекомендую, отримала масу задоволення. Вже поглядаю на автобіографію Олівера Сакса.
  • "Чоловік, який сплутав дружину з капелюхом, та інші історії з лікарської практики"
    Lyudmila Osadchaya, 10 июня 2017 г.
    Пізнавальна, надихаюча та зворушлива книжка «поета сучасної медицини» Олівера Сакса.
    Доступно та зрозуміло, на конкретних прикладах з особистої лікарської практики автор розповідає про будову та функції, можливості та «несправності», таємниці та «жарти» мозку.
    Захоплює любов Олівера Сакса до своєї справи та до своїх пацієнтів. Він намагається знайти індивідуальний підхід до кожного, відшукати не тільки фізіологічні, а і особистісні причини хвороб, віднайти специфічні у кожному випадку, нестандартні та творчі шляхи для подолання хвороби і покрашення життя своїх підопічних.
    Найбільше мене вразила історія «Безтілесна жінка», головна героїня якої через неврит втратила можливість відчувати і контролювати власне тіло, але знайшла в собі сили боротися, пристосовуватися та жити далі.
    На жаль, ми не завжди можемо контролювати певні обставини нашого життя, тому якщо ти не в змозі змінити ситуацію – ти маєш змінити своє ставлення до неї. Саме так вчинив Рей, історія якого описана в розділі «Тикозний Рей-дотепник». Він зміг поглянути на своє становище з іншої сторони і, навіть, знайти плюси у своєму «відхиленні».
    Четверта частина «Світ простодушних намірів» про пацієнтів з вадами розвитку виявилась для мене найбільш зворушливою, особливо історії про Реббеку, яка знайшла свій «сенс» у творчості та театрі, та Хосе, який віднайшов «зв'язок зі світом» через малювання.
    Чудова книга, яка не тільки розширить ваші знання про психологію, психотерапію та особливості нашого мозку, а і нагадає про справжні цінності та надихне.